Odotan uutta ruusukaalisatoa kuin kevättä. Ensimmäisenä pannulle pääsivät oman maan pikkukaalit, joiden en enää malttanut antaa jäädä kasvimaalle.
Ruusukaalin valmistamisessa on vain yksi sääntö: älä ylikypsennä sitä. Juuri kukaan ei välitä laitoskeittiöiden kitkeristä ja ylikeitetyistä, suolattomista ruusukaaleista. Toisaalta kaikki tuntuvat rakastavan ruusukaalia, kun se on laitettu siten kuin se on parhaimillaan. Me syömme ruusukaalia useimmin uunissa tai grillissä paahdettuna kuten tässäkin reseptissä tehdään. Myös kevyt höyrytys on oiva tapa laittaa kaalia. Helpoimmalla pääsee, kun ruusukaalin syö raakana - aivan loistavaa sitenkin.
Resepti
Paahdettua ruusukaalia & karamellisoitua sipulia
2-4 annosta
400g ruusukaalia
2-3 rkl öljyä
1 sipuli
1 valkosipulinkynsi
1-2 tl karkeaa dijon-sinappia
noin 1 rkl hunajaa
noin 1 rkl sherryetikkaa tai punaviinietikkaa
suolaa
mustapippuria
Kuumenna uuni 225 asteeseen. Poista ruusukaaleista kova kanta ja puolita kaalit. Poista tarvittaessa uloimmat lehdet. Laita kaalit leivinpaperin päälle pellille ja valuta päälle hieman öljyä (noin 1-2 rkl). Ripottele päälle suolaa. Esivalmistele myös sipulit: kuori, puolita ja siivuta ohuiksi siivuiksi. Valkosipulin voit myös murskata pienemmäksi.
Paahda ruusukaaleja uunissa 10-15 minuuttia kaalien koosta ja uunista riippuen. Kaalit saavat saada väriä, mutta ylikypsiksi ne eivät saa mennä. Kaalien ollessa uunissa kuullota sipuleita öljytilkassa pannulla pienehköllä lämmöllä. Kun sipulit ovat pehmeitä, laita pannulle sinappi. Mausta sipuliseos hunajalla ja etikalla. Sekoita. Kaada paahtuneet ruusukaalit sipulien kanssa samalle pannulle ja pyöräytä, jotta maut sekoittuvat. Maista ja lisää tarvittaessa suolaa. Makeus ja happo kannattaa säätää omalle suulle sopivaksi. Rouhaise päälle hieman mustapippuria ja tarjoile lisäkkeenä tai sellaisenaan.
_____
Kokeile myös näitä ruusukaalireseptejä:
- Ruusukaali-avokadosalaatti rapealla kinkulla ja parmesanilla
- Nopea ruusukaalisalaatti
- Ruusukaali-pekonipaistos
- Ruusukaalit itämaisin maustein
11 kommenttia
Karamellisoitu sipuli tasapainottaa varmasti sopivasti ruusukaalien makua, kuulostaa oikein lupaavalta ohjeelta!
Karamellisoitu sipuli taitaa tasapainottaa melkein mitä tahansa makua. Tai noin niin kuin elämää ylipäätään :D
Brysselkål on mun suosikkimakuja lapsuudesta! Mammalla oli tapana paistaa niitä pekonin kanssa - ihan sairaan hyvää!
Tämä menee kokeiluun. Kaikki kaalit ovat ihania mutta ruusukaali ehkä se paras :)
Pekoni ja ruusukaali ovat kyllä todellinen klassikkoherkku. Nam!
Ruusukaali on minunkin suosikkikaali!
Tämä oli mahtavaa! Paluuta veteläksi keitettyyn ruusukaaliin ei ole enää. Roosa-tytär 10v. vain ilmoitti, että tätä pitää tehdä uudestaan.
Ihan huippua, Hanna ja Roosa! Kiitos, kun palasitten kertomaan.
Onhan herkullisen näköiset kuvat ruusukaaleista. Täytyypi laittaa kokeiluun.
Kiitos, Coukuttaja!
Pakko kokeilla, kiitos vinkistä😊
Lähetä kommentti